Kodėl svarbu vaikams kuo daugiau laiko praleisti lauke?

person Autorius: TINGI PANDA list Paskelbta: Mažylių priežiūra Data: favorite Paspaudimai: 221

Vaikai ir gamta yra neatsiejama sąvoka, kuri daro didelę įtaką jų sveikatai, gerovei ir vystymuisi. Kartais net nesusimąstome, kaip stipriai gamta gali įkvėpti ir teigiamai veikti vaikų gyvenimo kokybę. Naujausi tyrimai teigia, kad leisti laiką lauke yra būtinybė tiek vaikams, tiek suaugusiems. Ir nesvarbu, ar mėgaujatės pasivaikščiojimu miesto šurmulyje ar atokioje sodyboje – kūnas gauna visiškai skirtingą stimuliaciją, lyginant ją su namų aplinka. Žinoma, mokslininkų teigimu, vien žalumos vaizdas gali būti naudingas psichinei sveikatai. Nepaisant šių niuansų, dauguma tyrimų patvirtina, kad vaikai žaidžiantys lauke yra protingesni, laimingesni, dėmesingesni ir rečiau susiduria su nerimu.

          

Kodėl naudinga laiką leisti lauke:

 

·      Skatinamas kūrybiškumas ir vaizduotė. Žaisdami lauke, vaikai kuria iliuzijas, bendrauja su juos supančia plačia aplinka. Natūralūs gamtos elementai tampa kūrybinių žaidimų šaltiniu. Žaisdami su smėliu ar lapais, vaikai gali suteikti daiktams kitą paskirtį, imituoti gyvenimą salose. Vaikai gamtoje gali tapti mokslininkais ir tyrinėti gyvūnus ar augalus, atlikti mokslinius eksperimentus, siekdami išaiškinti kaip veikia pasaulis aplink juos.

 

 

·      Ugdo atsakomybę. Gamta yra gyva, todėl svarbu ją puoselėti. Patikėjus vaikui rūpinti gyvais augalais, jis sužinos, kas nutinka, kai pamiršta palaistyti medelį ar ištraukia gėlę su šaknimis iš žemės. Pamatęs kaip viskas kinta, jis pradės labiau puoselėti tai, kas jį supa.

·      Priverčia vaikus judėti. Dauguma bendravimo su gamta būdų reikalauja daugiau mankštos nei sėdėjimas ant sofos. Neprivaloma, kad vaikas aktyviai lankytų sporto būrelius, bėgiotų ar žaistų futbolą. Vien pasivaikščiojimo gryname ore pilnai pakanka, kad suaktyvėtų kraujotaka.

·      Verčia juos susimąstyti. Vaikai yra tikri smalsuoliai, o gamta sukuria jiems nepakartojamą nuostabos jausmą, kurio negali suteikti jokia kita aplinka. Kiekvieną dieną gamtoje vyksta skirtingi reiškiniai, kurie verčia vaikus klausinėti apie žemę ir jos palaikomą gyvybę.

·      Mažina stresą ir nuovargį. Moksliniai tyrimai rodo, kad gamta turi teigiamą poveikį žmogaus psichinei būsenai. Buvimas lauke mažina įtampą, padeda atsipalaiduoti. Lauke žaidžiantys vaikai yra mažiau linkę jausti spaudimą, nes supanti aplinka skatina jų ramybės ir harmonijos jausmą. Taip pat, gamta sukelia jiems teigiamas emocijas stebint gamtos reiškinius, tokius kaip gėlių žydėjimas, vandens srovės tekėjimas, paukščių čiulbesys.

·      Sukelia skirtingą stimuliaciją. Gamta suaktyvinai ypatingai daug pojūčių – kvapai, garsai, kintantys vaizdai. Pastaruoju metu vaikai vis mažiau laiko praleidžia gamtoje, todėl jų pojūčiai siaurėja, o tai mažina žmogiškosios patirties turtingumą.

   

 

Taigi, nors laikas prie išmaniojo įrenginio ekrano yra lengvesnis ir populiaresnis pasirinkimas, svarbu skatinti savo vaikus daugiau laiko praleisti lauke, nes tai padeda vaikams išsilaisvinti, džiaugtis tikra vaikyste, ir svarbiausia, kuria šviesią jų ateitį.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis
close Prekių Krepšelis

Naujos Paskyros Sukūrimas