Kaip užtikrinti gerą vaiko psichinę sveikatą ir atpažinti problemas?

person Autorius: TINGI PANDA list Paskelbta: Mažylių priežiūra Data: favorite Paspaudimai: 156

Nustatyti vaiko pagrindinius fizinius poreikius, tokius kaip maistas, drabužiai ar sveikata - nėra sudėtinga, tačiau vaikų poreikiai ties šia vieta nesibaigia. Kur kas sunkiau pastebimi yra vaikų psichiniai ir emociniai poreikiai, kurie lemia aiškų mąstymą, socialinį tobulėjimą ir naujų įgūdžių vystymąsi. Taip pat, padrąsinantys suaugusiųjų žodžiai ar artimų draugų kompanija, padeda ugdyti pasitikėjimą savimi ir kurti sveiką emocinį požiūrį į gyvenimą. 

 

Kas sudaro vaikų geros psichinės sveikatos pagrindus?

 

-       Nuoširdi ir besąlygiška šeimos narių meilė.

Meilės parodymas yra vienas iš reikšmingiausių būdų padedantis palaikyti gerą vaiko psichinę sveikatą. Vaikai turi jausti, kad tėvų ar globėjų meilė nepriklauso nuo vaiko pasiekimų ar patirtų nesėkmių. Taip pat, turite padėti vaikams formuoti suvokimą, kad visi klystame, todėl net jei ir jaučiatės nusivylę, tai neturi jokios įtakos jūsų meilei.

 

-       Pasitikėjimas savimi ir saugumas.

Vienas iš pagrindinių vaikų poreikių yra jaustis saugiai. Norėdami padėti vaikams skatinti šių jausmų vystymąsi, sukurkite namuose aplinką, kurioje vaikai galės ramiai išsakyti savo jausmus. Tam įgyvendinti, jūs galite būti PAVYZDŽIU! Pastebėję, kad namuose yra įprasta dalintis savo jausmais ir sunkumais, vaikai nieko neverčiami atsivers tėvams patys.

 

Sąžiningumas. Didelė klaida, kurią tėvai taiko augindami vaikus – slepia nesėkmes. Prisipažinimas apie nesėkmes padeda formuoti vaiko pasitikėjimą savimi, nes taip ugdomas suvokimas, jog klysta visi, net ir suaugę.

 

Skatinkite ir pagirkite. Vaikai daug labiau norės tyrinėti ir sužinoti daugiau apie juos supančią aplinką, jeigu skatinsite nesustoti ir pagirsite net už mažus pasiekimus. Kai mažieji bando žengti pirmuosius žingsnius – nenustokite šypsotis ir kalbėti su jais, nes besąlygiškas palaikymas ypatingai ugdo besiformuojantį vaikų pasitikėjimą savimi ir savigarbą. Tyrimai rodo, kad žema savigarba yra susijusi su nerimu, depresija, kuri daro didelę įtaką vaiko gyvenimo kokybei.

 

Dažniau girkite vaikus už charakterio bruožus nei už fizines savybes ar į pasiekimus orientuotus dalykus.

– KERRY HEATH

 

 

-       Pokalbiai apie jausmus. Jeigu vaikui mokykloje nepasisekė išlaikyti kontrolinio ar pralaimėjo varžybose, pirmiausia pasikalbėkite su juo ir paklauskite kaip jis jaučiasi. Patyrus pirmuosius nusivylimus, vaikams gali prireikti nuoširdaus pokalbio, kurio greičiausiai neįstengtų pradėti patys.

 

-       Žaidimų ir pramogų laikas. Žaidimai vaikams yra tokie pat svarbūs kaip ir maistas. Žaisdami vaikai ugdo kūrybiškumą, imituodami įvairias situacijas išmoksta spręsti problemas ir jas valdyti. Tuo tarpu fiziniai žaidimai stiprina raumenis ir padeda išlikti sveikiems. Padėkite susirasti vaikams draugų. Laiko leidimas su bendraamžiais, padeda tyrinėti save bei atrasti vaiko stipriąsias ir silpnąsias puses. Taip pat, tai ugdo bendravimo įgūdžius, todėl pasirūpinkite, kad vaikas turėtų galimybę laiką leisti su bendraamžiais.

 

-       Tinkamo elgesio demonstravimas. Vaikai turi išmokti, kad tam tikras elgesys yra nepriimtinas ir kai kurie veiksmai gali turėti pasekmes. Namuose sukurkite drausmės taisykles, kurios padės formuoti vaiko socialinius įgūdžius įvairiose aplinkose. Ir nesitikėkite iš vaiko savikontrolės ar disciplinos, jeigu namuose nepraktikuojate tokio elgesio! Mažiems vaikams jūs esate PAVYZDYS! Kritikuokite elgesį o ne vaiką. Jeigu kritikuosite vaiką už nusižengimus, sakydami „Esi pats blogiausias vaikas“ - menkinsite jo pasitikėjimą savimi, pažeisite jo jausmus, todėl svarbu, kad vaikas suvoktų už ką yra baudžiamas ir kokios gali būti to pasekmės, jei tai pasikartos. 

 

  

Kaip atpažinti vaiko psichinės sveikatos sutrikimus?

 

Nors kiekvienas vaikas išgyvena emocines aukštumas ir žemumas, yra keletas raudonų vėliavėlių, kurios gali parodyti, jog vertėtų susitikti su sveikatos priežiūros specialistu ar psichikos sveikatos ekspertu dėl jūsų vaiko gerovės. Žemiau pateikiama keletas požymių, dėl kurių dažno pasikartojimo vertėtų sunerimti:

 

-       Blogi pažymiai, nepaisant vaiko įdedamų pastangų

-       Pastovus nervingas ar agresyvus elgesys

-       Nuolatiniai košmarai

-       Dažni pykčio priepuoliai

-       Dirglumas, liūdesys

-       Kalbos apie save žalojantį elgesį

 

Jeigu įtariate problemą, nelaukite ir kreipkitės psichikos sveikatos specialistą. Saugokime savo vaikus ir padėkime jiems kurti sveiką ir laimingą ateitį.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis
close Prekių Krepšelis

Naujos Paskyros Sukūrimas